Pompy ciepła

Energia cieplna pochodząca ze słońca może się stać wyjątkowo efektywnym zródłem ogrzewania naszych mieszkań i innych budynków. Aby móc korzystać z tego potencjału, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej technologii, która umożliwiłaby przekształcenie zmagazynowanej w powietrzu, ziemi i wodzie, energii słonecznej w zródło naturalnego ciepła. Takie właściwości mają pompy ciepła, cieszące się coraz większą popularnością.

Urządzenia te pozwalają pobrać energię odnawialną i przekazać ją do budynku w taki sposób, by mogła go ogrzewać. Jak to się dzieje? Pochodząca ze słońca energia ma zbyt niską temperaturę, aby mogła bezpośrednio służyć jako zródło efektywnego ogrzewania.

Pompy ciepła pobierają energię (o niskiej temperaturze) z otoczenia i "przekazują" ją do miejsc o wyższej temperaturze. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi urządzenia, który zmienia naturalny kierunek przepływu ciepła. W pompach typu sprężarkowego za proces ten odpowiada energia mechaniczna, w pompach absorpcyjnych – energia cieplna.

Podstawowym zadaniem tego rodzaju pompy jest pobranie energii i podniesienie jej temperatury. Nie można więc ich utożsamiać z generatorami ciepła. Jak to wygląda w praktyce?

Pompa "wyciąga" ciepło z odpowiedniego miejsca, czyli z zainstalowanego w gruncie lub w różnej głębokości odwiertach wymiennika ciepła o niskiej temperaturze i przekazuje je do miejsca cieplejszego, na "gorącym" wymienniku.

Co ciekawe – w niektórych sytuacjach, podobnie jak pompy ciepła, mogą działać niektóre klimatyzatory, które mają możliwość pracy grzewczej. Pomp ciepła nie można mylić z innymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak: piec elektryczny, olejowy czy gazowy. W przeciwieństwie do nich – pompy niczego nie wytwarzają – co nie oznacza, że są mniej wydajne.

System tego rodzaju jest wręcz efektywniejszy – po pierwsze nie wymaga konserwacji, po drugie – jest też bezpieczniejszy. Instalując pompy ciepła nie musimy się obawiać wybuchu (jak w przypadku pieca gazowego). Pompy, pracując, nie wydzielają też żadnego zapachu (jak piece olejowe). Są również ciche. Dzięki tym właściwościom można je montować w różnych pomieszczeniach, nawet użytkowych.

Oprócz dość oczywistego zastosowania – w gospodarstwach domowych, pompy ciepła sprawdzają się również m.in. w przetwórstwie spożywczym czy w chłodnictwie.

Pompy Ciepła Poznań
 

Rekuperatory
Kolektory słoneczne
Pompy ciepła
ďťż

All rights reserved by Klimax S.C.
Designed by Color-Studio