Czynnik chłodniczy R32 przez długi czas stanowił część mieszanki wykorzystywanej powszechnie w klimatyzacjach i pompach ciepła. Okazało się jednak, że jako samodzielna substancja jest znacznie efektywniejszym i korzystniejszym dla środowiska rozwiązaniem. Sprawdź, dlaczego obecnie odchodzi się od korzystania z R410A na rzecz R32.
Nazwą chemiczną czynnika chłodniczego R32 jest difluorometan. Od pewnego czasu wykorzystuje się go coraz częściej w układach klimatyzacji jako alternatywę dla bardziej szkodliwego R410A. Wykazuje on mniej groźne działanie względem środowiska ze względu na przynależność do grupy HFC. Substancje z tej kategorii cechują się zerowym wskaźnikiem ODP (Ozone Depletion Potential) i średniowysokim wskaźnikiem GWP (Global Warming Potential)
Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, czyli GWP, to wartość wyrażająca teoretyczny wpływ, jaki dana substancja mogłaby mieć na globalne ocieplenie po uwolnieniu do atmosfery. Wybór czynników chłodniczych o niskiej wartości tego wskaźnika to sposób na zniwelowanie niebezpieczeństwa związanego z ewentualnym wyciekiem.
Drugi ze wspomnianych wskaźników, czyli ODP, oznacza potencjał niszczenia warstwy ozonowej. Liczba ta określa stopień zagrożenia wynikający z wpływu danej substancji chemicznej na stratosferyczną warstwę ozonową.
Czynnik chłodniczy R410A często był wykorzystywany w urządzeniach klimatyzacyjnych o zastosowaniu domowym i przemysłowym, jednak do 2025 roku ma być całkowicie wykluczony z użycia. Jest to spowodowane znalezieniem dużo wydajniejszej, tańszej i przyjaźniejszej dla środowiska opcji – czyli opisywanego wcześniej R32. Porównując obie substancje zarówno pod względem ekologii, jak i ekonomii, ta stosowana obecnie wypada znacznie korzystniej.
R32 wraz z substancją R125 jeszcze do niedawna stanowił mieszankę czynnika określanego jako R410A. Okazało się jednak, że czysty difluorometan bez żadnych domieszek stanowi równie skuteczną substancję chłodniczą do klimatyzatorów. Dodatkowo nie dość, że dzięki jego wykorzystaniu można zmniejszyć ilość zastosowanego preparatu o ⅓, to jeszcze cechuje się on znacznie niższym stopniem oddziaływania na środowisko naturalne. Wskaźnik GWP w przypadku czynnika R32 osiąga niemalże trzykrotnie niższą wartość niż dla wycofywanego R410A.
Czynnik R32 jest bardziej ekologiczny i do osiągnięcia tego samego rezultatu potrzeba go znacznie mniej niż wcześniej używanego R410A, ale to nie koniec dobrych informacji na jego temat. Oprócz tego warto wiedzieć, że urządzenia pracujące z wykorzystaniem samego difluorometanu są wydajniejsze o nawet kilkanaście procent, co w dłuższej perspektywie może być źródłem sporych oszczędności.
Osoby zajmujące się serwisowaniem urządzeń klimatyzacyjnych docenią to, że czynnik R32 stwarza możliwość uzupełniania go zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym. Ma to znaczenie również ze względu na fakt, że w przypadku R410A było to niemożliwie. Dodatkowo z uwagi na to, że czynnik R32 jest jednorodny, można doładowywać nim instalację bez jej wcześniejszego opróżniania.
W kwestii bezpieczeństwa należy wspomnieć, że R-32 zalicza się do kategorii czynników chłodniczych o niższej zapalności. Z tego powodu da się go z powodzeniem wykorzystywać w klimatyzatorach i pompach ciepła. Można mieć pewność, że nie zapali się, dopóki jego stężenie utrzymuje się na odpowiednim poziomie niższym od dolnej i wyższym od górnej granicy palności. W przypadku R32 opisywane wartości są tak małe, że nawet w przypadku zaistnienia niezwykle niekorzystnych okoliczności, czynnik nie ulegnie zapaleniu. Wszelkiego rodzaju wyładowania elektryczne czy iskry powstałe podczas działania przełączników nie mogą stać się przyczyną zapłonu.
Wykonując porównanie czynników chłodniczych, do zalet R32 zalicza się więc:
Wykonując prace serwisowe na urządzeniach wyposażonych w czynnik R32 trzeba przestrzegać określonych zasad. Do ich przeprowadzenia niezbędny okazuje się również właściwy sprzęt. Część narzędzi używanych dla R410A pokrywa się z tymi stosowanymi do obsługi R32. Mowa tu o wadze, manometrze, zaginarce czy obcinarce.
Przed wykorzystaniem stacji odzysku czynnika chłodniczego oraz elektronicznego wykrywacza nieszczelności instalatorzy powinni sprawdzić, czy dokumentacja pozwala na ich użycie w przypadku R32. W praktyce większość narzędzi powinna działać bez przeszkód, jednak w celu uniknięcia zawieszenia zezwolenia firmy na tego rodzaju działalność, należy dopilnować niezbędnych formalności.
Istotną kwestią, na którą serwisanci powinni zwrócić szczególną uwagę, jest fakt, że zbiorniki z R32 zostały wyposażone w przyłącze z gwintem po drugiej stronie. Z tego powodu konieczne okazuje się zastosowanie specjalnej przejściówki na prawy gwint.
Nasza oferta jest skierowana na całą Wielkopolskę. Wybierz miasto, w którym planujesz instalację klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, ogrzewania podłogowego lub pompy ciepła.