Klimatyzacja domowa to coraz częstszy wybór mieszkańców budynku. Dzięki niej gorące dni czy chłodne noce nie są żadnym problemem – wystarczy odpowiedni dobór mocy klimatyzatora i jego typu. Zastanawiasz się, jak obliczyć moc klimatyzatora, aby mieć pewność, że będzie on wystarczający dla danej przestrzeni? Sprawdź, dlaczego ta kwestia jest tak ważna. Zdobądź także podstawowe informacje, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego urządzenia.
Moc klimatyzatora jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić przy jego wyborze. To od niego zależy wydajność chłodzenia, a także zużycie prądu. Jaka moc klimatyzatora jest najlepsza? Wszystko zależy od metrażu domu czy mieszkania. Im większa jest powierzchnia, którą musi obsługiwać pojedyncze urządzenie, tym większa powinna być także moc wykorzystywanego sprzętu.
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu urządzenia warto przynajmniej wstępnie obliczyć, czy jego moc będzie wystarczająca. Należy przy tym zauważyć, że niedostatecznie mocne urządzenie nie będzie efektywne, a z kolei zbyt duża moc będzie stanowić niewykorzystany potencjał.
Dopasowanie właściwego klimatyzatora, który spełni oczekiwania przyszłych użytkowników to absolutna podstawa. Z tego powodu tak istotne jest, aby zwrócić uwagę na to, jaka moc klimatyzatora wyróżnia konkretny model. Dopasowanie tego parametru zależy od wielu czynników. Kluczowa jest w tym przypadku sama powierzchnia przestrzeni, jaką ma obsługiwać sprzęt. Co więcej, moc ma ogromne znaczenie w przypadku poboru energii elektrycznej. Warto jednak zauważyć, że w połączeniu z nowoczesnymi technologiami mocniejsze urządzenia są wydajniejsze i nie pobierają tak dużo prądu, jak modele sprzed kilku lat.
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia, jeżeli nie zna się odpowiedzi na najważniejsze pytanie: jaką powierzchnię dany klimatyzator powinien obsługiwać. Jedynie z taką wiedzą możliwe jest prawidłowe dopasowanie mocy urządzenia. Metraż powierzchni wyraża się w m2 lub m3, a jego wyliczenie nie stanowi problemu, gdyż wystarczy zastosować najprostsze wzory matematyczne. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu wysokości pomieszczenia. Obliczenie samych powierzchni może okazać się niewystarczające. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ zależnie od projektu domu, pomieszczenia mogą mieć różną wysokość.
Zdarza się, że część osób decydujących się na zakup urządzeń elektrycznych często dochodzi do wniosku, że im większa jego moc, tym lepiej. Nie ma to jednak zastosowania, kiedy chodzi o kwestię, jaką jest klimatyzacja. Moc urządzenia powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Jeżeli urządzenie będzie miało jej zbyt dużą wartość, to wówczas będzie miało miejsce tak zwane przewymiarowanie. Duża moc urządzenia w zbyt małym pomieszczeniu skutkuje:
Dobór mocy klimatyzatora jest niezwykle ważnym elementem. Wybór urządzenia o zbyt małej mocy w porównaniu do wielkości pomieszczenia jest równie niekorzystny, co przewymiarowanie. Przede wszystkim wymusza to na urządzeniu konieczność praktycznie ciągłej pracy, aby móc zapewnić ustawioną przez użytkownika temperaturę. Bardzo często także zbyt mała moc sprawia, że sprzęt nie jest w stanie schłodzić czy nagrzać wnętrza. Ciągłe działanie klimatyzatora wpływa na większą eksploatację, która wiążę się z ewentualnymi usterkami oraz zdecydowanie wyższymi rachunkami za energię elektryczną.
Jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia, aby mieć pewność, że urządzenie będzie działać w prawidłowy sposób? Przy wyborze konkretnego rodzaju oraz modelu urządzenia warto uwzględnić kilka najważniejszych parametrów – dzięki temu klimatyzacja będzie funkcjonować zgodnie z jej przeznaczeniem. Uniknie się wtedy sytuacji, w której zużywa ona zbyt dużo energii oraz osiąga możliwie najwyższą wydajność.
Najważniejszym aspektem w doborze klimatyzacji i jej mocy jest uwzględnienie samej wielkości pomieszczenia. Należy przy tym pamiętać, że nie wystarczy obliczenie wyłącznie podstawowej wielkości wyrażonej w m2. Zależnie od projektu domu, wysokość pomieszczeń może mieć 2,5 lub nawet 3 metry. Kluczowe jest zatem uwzględnienie trzeciego wymiaru i wyrażenie wielkości pomieszczenia w m3.
Decydując się na klimatyzację do domu, należy pamiętać o równie istotnym parametrze, jakim jest izolacja obiektu. W przypadku nowoczesnego budownictwa parametr ten jest na najwyższym poziomie, dlatego nie ma obaw o prawidłowe działanie urządzenia. Kwestia ta może jednak wyglądać odmiennie w starym budownictwie, gdzie izolacja nie spełnia najwyższych norm. Nieszczelności będą powodować, że klimatyzator będzie potrzebował więcej czasu do uzyskania określonej temperatury i jednocześnie będzie konieczne jego częstsze uruchamianie.
Wpływ na wybór mocy klimatyzatora ma również liczba osób, która będzie na co dzień przebywać w danym budynku czy pomieszczeniu. Jest to parametr zmienny, jednak warto określić go przynajmniej orientacyjnie. Ma to szczególne znaczenie m.in. jeżeli w domowym salonie wszyscy domownicy spędzają większość swojego dnia. Warto przy tym kierować się prostą zasadą i na każdą osobę przebywającą w pomieszczeniu dodać ok. 4% do mocy obliczonej z powierzchni pomieszczenia. W ten sposób uzyska się odpowiedni zapas i pewność, że klimatyzacja będzie pracowała wydajnie.
Planując montaż klimatyzatora w obiekcie, który dopiero powstaje, ważne jest uwzględnienie jego mocy w sieci elektrycznej. W przypadku już istniejących obiektów należy bezwzględnie pamiętać, że klimatyzacja będzie znacząco oddziaływać na sieć domową. Zbyt duża liczba urządzeń może ją obciążać. Jest to szczególnie ważne w przypadku klimatyzatorów przenośnych. Przy montażu pozostałych typów urządzeń najczęściej na etapie ich instalacji zabezpiecza się również sieć elektryczną w taki sposób, aby nie dochodziło do jej przeciążeń.
Latem duże nasłonecznienie sprawia, że pomieszczenia bardzo szybko i mocno się nagrzewają. To przekłada się na jakość pracy klimatyzatora. Mając to na uwadze, warto wybrać ten o nieco większej mocy, niż wynikałoby to z obliczeń. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nawet w wyjątkowo ciepłe dni sprzęt spełni swoje zadanie i bardzo dobrze schłodzi wnętrze.
Zastanawiasz się jak prawidłowo dopasować klimatyzator? Moc, jaką powinno mieć urządzenie, można obliczyć dzięki odniesieniu się do wspomnianych wyżej elementów. Mając podstawowe informacje, można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów mocy klimatyzatora, które są dostępne w sieci. We własnych wyliczeniach zawsze można jednak coś pominąć, dlatego ostateczny wybór urządzenia powinien zostać skonsultowany z ekspertami. Doświadczeni specjaliści pomagają także w dopasowaniu urządzeń tym osobom, które nie wiedzą, od czego zacząć.
Na rynku jest dostępny szereg różnorodnych urządzeń. Przed wyborem konkretnego modelu warto pamiętać, że nie wszystkie klimatyzatory gwarantują uzyskanie zamierzonych efektów. Najsłabszymi urządzeniami są modele przenośne. Pomimo możliwości ich swobodnego ustawiania, największym problemem jest montaż rury odprowadzającej nagrzane powietrze poza budynek. Najczęściej stosuje się specjalne nakładki na okna, jednak ich szczelność i wygląd pozostawiają wiele do życzenia.
Najkorzystniej działającymi są klimatyzatory typu split. System ich działania opiera się na dwóch urządzeniach: jednostce wewnętrznej i zewnętrznej. Takie wyposażenie działa niezwykle skutecznie, a przy tym można wygodnie dopasować model o odpowiedniej mocy do swoich potrzeb. Dodatkowo dużym udogodnieniem jest wersja multisplit, która pozwala na montaż kilku urządzeń wewnętrznych, połączonych z jednym urządzeniem zewnętrznym. W tej kategorii są dostępne zarówno modele ścienne, jak i sufitowe.
Wybierając klimatyzację, przede wszystkim należy skupić się na wielkości pomieszczeń. Prawidłowe dopasowanie parametrów urządzenia do zapotrzebowania pozwoli na skuteczne schładzanie wnętrz.
Konserwacja i regularne serwisowanie klimatyzacji to podstawa. Specjaliści zalecają, aby wykonywać je przynajmniej raz w roku. Podczas takiego przeglądu sprawdzany jest stan techniczny urządzenia. Wykonuje się również ogólne czyszczenie i wymianę wszystkich filtrów, w jakie dany model jest wyposażony. Jeżeli środek chłodzący uległ zużyciu, wówczas konieczne jest jego uzupełnienie. Regularnie konserwując klimatyzację, możliwe jest zachowanie jej w doskonałej kondycji przez wiele lat, co eliminuje ryzyko wystąpienia kosztownych usterek. Warto jednak pamiętać, aby prace serwisowe zlecać wyłącznie doświadczonym specjalistom, którzy mają stosowne uprawnienia.
Chcesz cieszyć się przyjemnym chłodem w letnie miesiące i ciepłem w zimie? Pomoże Ci w tym klimatyzacja. Jaka moc urządzenia będzie najlepsza? Wybierając sprzęt, dopasuj go do wielkości pomieszczenia. Uwzględnij również ilość okien oraz nasłonecznienie domowych wnętrz. Jeżeli jednak nie jesteś pewny, co do swoich wyliczeń, to skonsultuj się z ekspertami. Nie tylko odpowiedzą oni na nurtujące pytania, ale przede wszystkim pomogą Ci w wyborze klimatyzacji, która sprawdzi się najlepiej w Twoim domu.
Nasza oferta jest skierowana na całą Wielkopolskę. Wybierz miasto, w którym planujesz instalację klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, ogrzewania podłogowego lub pompy ciepła.