Kiedy upały nie dają żyć, klimatyzacja staje się nieocenionym udogodnieniem. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak właściwie działa to urządzenie? Zobacz, co kryje się w środku klimatyzatora i jaka jest zasada działania systemu chłodzenia.
Typowy klimatyzator typu split składa się z dwóch głównych części: jednostki wewnętrznej, którą montuje się w pomieszczeniu i instalowanej na zewnątrz jednostki zewnętrznej.
Sercem układu jest czynnik chłodniczy krążący w instalacji. To specjalna substancja, która zmienia stan skupienia z cieczy w gaz, pobierając ciepło z otoczenia.
Najważniejsze elementy klimatyzatora to:
Wszystkie te elementy tworzą zamknięty układ, w którym krąży czynnik chłodniczy. To właśnie dzięki niemu możliwe jest efektywne chłodzenie powietrza.
Jak zatem przebiega cykl chłodniczy i jak działa klimatyzator? Oto jak wygląda pełny obieg czynnika chłodniczego w trybie chłodzenia.
Ten powtarzalny proces pozwala sprawnie chłodzić pomieszczenie nawet w największe upały. Cały schemat klimatyzacji domowej opiera się na zmianie stanu skupienia czynnika chłodniczego z cieczy w gaz i z powrotem.
Nowoczesne klimatyzatory potrafią znacznie więcej niż tylko chłodzić powietrze w upalne dni. Przede wszystkim wiele modeli może też ogrzewać pomieszczenia. Dzięki pompie ciepła klimatyzator potrafi skutecznie podnieść temperaturę w pokoju w chłodniejsze dni. W ten sposób jedno urządzenie może służyć Ci zarówno latem, jak i zimą.
Klimatyzatory mają też wbudowane filtry, które wyłapują z powietrza różne zanieczyszczenia – kurz, pyłki czy alergeny. Z pewnością to docenisz, jeśli masz alergię lub skłonności do przeziębień. Niektóre bardziej zaawansowane modele potrafią nawet zatrzymywać wirusy i bakterie, co jeszcze bardziej poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu.
Klimatyzatory pomagają też utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza – kiedy jest zbyt wysoka, urządzenie może ją obniżać. Dzięki temu będziesz czuć się komfortowo nawet w bardzo parne dni. Jednak chodzi też o coś więcej – nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które źle wpływają na zdrowie.
Niektóre modele mają również funkcję jonizacji powietrza. Polega to na nasycaniu powietrza jonami ujemnymi, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie. W rezultacie powietrze staje się świeższe, a w całym pomieszczeniu o wiele przyjemniej się oddycha.
Klimatyzator ścienny w pokoju
Klimatyzacja domowa w salonie
Jeśli Twój klimatyzator ma działać bez zarzutu i pracować na pełnych obrotach, trzeba go odpowiednio zamontować. Tylko doświadczeni fachowcy z uprawnieniami mogą prawidłowo dobrać, zainstalować i napełnić układ odpowiednią ilością czynnika chłodniczego.
Ważne są też regularne przeglądy i czyszczenie klimatyzacji – dzięki temu Twoje urządzenie będzie działać sprawnie i wydajnie przez długie lata, a Ty unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek w postaci drogich napraw.
Warto zdawać sobie sprawę, że serwis klimatyzatorów objętych gwarancją jest obowiązkowy. Jeżeli to zaniedbasz, możesz nawet utracić ochronę gwarancyjną. Zwykle przeglądy wykonuje się dwa razy w roku – przed sezonem letnim i zimowym.
Klimatyzacja to urządzenie, które wykorzystuje prawa fizyki, by ochłodzić Twój dom w upalne dni i sprawić, że będzie można się w nim zrelaksować nawet podczas wakacyjnych upałów.
Oto najważniejsze informacje do zapamiętania.
Jeśli chcesz cieszyć się wszystkimi zaletami klimatyzacji, skontaktuj się z profesjonalną firmą, która zamontuje i będzie serwisować Twoje urządzenie. Inwestycja w klimatyzację to strzał w dziesiątkę – z pewnością docenisz ją podczas letnich upałów.
Nasza oferta jest skierowana na całą Wielkopolskę. Wybierz miasto, w którym planujesz instalację klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, ogrzewania podłogowego lub pompy ciepła.