Skropliny z klimatyzacji są wynikiem skraplania się wody zawartej w powietrzu. Ich gromadzenie jest nieodłącznym elementem działania urządzeń przeznaczonych do zmniejszania temperatury powietrza w pomieszczeniach. Ilość skroplin wynika ze stopnia wilgotności we wnętrzach i powinna zostać uwzględniona podczas wykonywania projektu całej instalacji. W jaki sposób można skutecznie odprowadzać wodę z klimatyzacji?
Wiele osób zastanawia się, czym właściwie są skropliny z klimatyzacji. Otóż nie są one ani wynikiem nieszczelności instalacji, ani awarii żadnego z podzespołów. Ich obecność wynika z procesów zachodzących w poszczególnych elementach urządzenia. Świadczą o prawidłowej pracy całego systemu znajdującego się wewnątrz obudowy jednostki klimatyzacyjnej.
Aby zrozumieć, skąd biorą się skropliny klimatyzacji, trzeba najpierw poznać zasadę działania całego systemy. Wszystkie procesy odbywają się pomiędzy dwoma głównymi obszarami, czyli jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza z nich pełni funkcję parownika, a druga – skraplacza. W czasie pracy urządzenia na wymienniku ciepła gromadzi się kondensat, z którego krople zbierają się na tacy skroplin. Następnie wypływają one na zewnątrz za pośrednictwem przeznaczonego do tego przewodu. W sytuacji, gdy odprowadzenie skroplin z klimatyzacji nie odbywa się samoistnie pod wpływem grawitacji, konieczne jest zamontowanie specjalnej pompki.
Odpływ wody z klimatyzacji najczęściej odbywa się w najprostszy możliwy sposób, czyli poprzez zastosowanie grawitacyjnego odprowadzania skroplin. W takiej sytuacji rurkę odprowadzającą podłącza się do kanalizacji, dzięki czemu korzystanie z urządzenia staje się niemal bezobsługowe – zebrana woda od razu trafia do pionu odpływowego. Takie rozwiązanie określa się jako najwygodniejszy z dostępnych sposobów. Osoby zdecydowane na odprowadzanie skroplin z jednostki zewnętrznej do instalacji kanalizacyjnej muszą jedynie pamiętać o odpowiednim serwisowaniu elementów całego systemu. Dosyć istotne okazuje się również zastosowanie zabezpieczenia chroniącego instalację przed pochłanianiem zapachów z rur odpływowych.
Opisane rozwiązanie polegające na automatycznym transportowaniu skroplin to chyba najlepszy sposób na odprowadzanie wody z klimatyzacji. Wiąże się to jednak ze niemałymi kosztami i wymaga ingerencji w bryłę budynku podczas montażu klimatyzacji.
Rozwiązaniem zdecydowanie mniej inwazyjnym, ale niestety bardziej kłopotliwym podczas codziennego użytkowania, jest odprowadzanie skroplin do zbiornika na zewnątrz budynku. Powoduje to konieczność regularnego kontrolowania poziomu wody i w razie potrzeby – opróżniania go. Taka metoda stosowana jest wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do instalacji kanalizacyjnej.
Kolejnym sposobem na skuteczne pozbycie się skroplin z klimatyzacji jest zaplanowanie przyłącza do instalacji rynnowej. Taki sposób okazuje się całkiem efektywny pod warunkiem szczelnego wykonania podłączenia. W przeciwnym razie woda może przeciekać np. na elewację budynku, wywołując tym samym niemałe szkody.
Warto pamiętać, że urządzenie klimatyzacyjne podczas upału przez godzinę może zgromadzić nawet litr cieczy. Tak duża ilość wody bez wątpienia wymaga odpowiednio przemyślanego i zrealizowanego systemu do odprowadzania skroplin. Niezależnie od tego, czy odpływ będzie odbywał się do kanalizacji, zbiornika czy rynny, ważne jest, aby całość instalacji została solidnie wykonana, co zagwarantuje jej wydajne działanie przez długi czas.
Pompki skroplin mają na celu odprowadzanie skroplin z klimatyzacji. Wykorzystuje się je w sytuacji, gdy niemożliwe staje się zrealizowanie odpływu za pomocą instalacji grawitacyjnej. Decyzję o ewentualnym montażu pompki do skroplin należy poprzedzić zmierzeniem kątów spadku systemu grawitacyjnego.
Jeśli uzyskany wynik będzie mniejszy niż 1–2 stopnie na metr bieżący, konieczne okazuje się zamontowanie urządzenia, które wspomoże transport skroplin do miejsca, w którym mają się docelowo znaleźć. Montaż pompki nie jest skomplikowany, jednak najlepiej zlecić go osobom, które mają doświadczenie w realizowaniu tego rodzaju czynności. Samo urządzenie kosztuje kilkaset złotych i wymaga regularnego serwisowania.
Nasza oferta jest skierowana na całą Wielkopolskę. Wybierz miasto, w którym planujesz instalację klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, ogrzewania podłogowego lub pompy ciepła.