Przebywanie w nagrzanym budynku podczas upału okazuje się czasem nie do wytrzymania, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w bloku. Część mieszkań w nowym budownictwie ma taki standard na wyposażeniu. Pozostali lokatorzy, którzy nie mieli możliwości zakupu nieruchomości z takim udogodnieniem, muszą szukać innych rozwiązań. Dobrym sposobem jest np. montaż klimatyzatora na balkonie. W jaki sposób można to zorganizować zarówno od strony prawnej, jak i technicznej?
Upał potrafi być naprawdę uciążliwy dla mieszkańców miast. Odczuwają to szczególnie właściciele nieruchomości położonych na ostatnim piętrze budynku lub mających okna o ekspozycji południowej. Podczas gdy słupek rtęci w pomieszczeniach sięga znacznie powyżej 25°C, w głowach wielu osób pojawia się całkiem sensowne rozwiązanie tego problemu, czyli klimatyzacja.
Montaż klimatyzacji w bloku okazuje się zupełnie realny, o ile odpowiednio się do niego przygotujesz. Urządzenia dostępne obecnie na rynku są jak najbardziej przystosowane do używania w budynkach wielorodzinnych. Pozwalają one na efektywne schładzanie powietrza latem, a dodatkowo mogą stanowić uzupełniające źródło ogrzewania w okresach przejściowych, gdy centralne ogrzewanie nie zostało jeszcze uruchomione. Wiele osób decyduje się więc na montaż klimatyzatora na balkonie, co okazuje się najlepszym rozwiązaniem.
Klimatyzacja w bloku oprócz optymalizowania temperatury może być także sposobem na wydajne oczyszczanie powietrza. Zastosowanie filtrów umożliwia wyeliminowanie szkodliwych pyłów, wirusów czy drobnoustrojów, których nie brakuje zwłaszcza w zanieczyszczonych spalinami miastach.
Kwestia montażu klimatyzatora w bloku powinna być rozpatrywana dwojako. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora to część urządzenia, która powinna znajdować się poza budynkiem. Pierwszy z przypadków przewiduje możliwość usytuowania jej na balkonie, co jest najwygodniejsze i najłatwiejsze do zrealizowania. Sprawa komplikuje się nieco w momencie, gdy w mieszkaniu nie ma takiego udogodnienia, i pojawia się konieczność przymocowania jednostki zewnętrznej do elewacji budynku lub umiejscowienia jej na dachu. Osoby mieszkające w lokalu bez balkonu powinny liczyć się więc z koniecznością uzyskania niezbędnych pozwoleń od administracji czy zarządców budynku.
Klimatyzacja na balkonie to chyba najlepsze z możliwych rozwiązań do budynków wielorodzinnych. Wspólnoty mieszkaniowe zazwyczaj nie utrudniają realizacji takich inwestycji z uwagi na to, że ta część nieruchomości wlicza się do metrażu i jest pozostawiona do dyspozycji właścicieli lokalu. W takiej sytuacji klienci najczęściej decydują się na klimatyzator typu split. Jednostkę wewnętrzną umieszcza się wtedy w miejscu, w którym spędza się najwięcej czasu, a jednostkę zewnętrzną – na posadzce balkonu.
Istnieje również opcja umożliwiająca zainstalowanie klimatyzacji w bloku, która będzie schładzała kilka pomieszczeń jednocześnie. Urządzenie multisplit przewiduje montaż więcej niż jednej jednostki wewnętrznej w wybranych pokojach i połączenie ich z jednostką znajdującą się na zewnątrz na balkonie.
Decydując się na montaż klimy na balkonie, należy pamiętać o konieczności odprowadzania skroplin. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem jest przekazywanie ich bezpośrednio do kanalizacji lub do systemu rynnowego znajdującego się na elewacji.
Planując montaż klimatyzacji w bloku, gdy mieszkanie pozbawione jest balkonu, często okazuje się to znacznie bardziej skomplikowane. Na początku drogi konieczne staje się uzyskanie zgody administracji na ingerencję w elewację budynku. We wniosku warto umieścić projekt planowanej instalacji oraz poziom hałasu emitowanego przez urządzenie. Na tym etapie należy także określić, w którym miejscu elewacji miałaby się znaleźć jednostka zewnętrzna.
Decyzja uzależniona jest od ogólnej oceny zarządców i uzasadnia się ją dbałością o kondycję części zewnętrznej oraz dobrem wszystkich mieszkańców bloku. W przypadku budynków ocieplanych styropianem bardzo często trzeba się liczyć z negatywnym rozpatrzeniem wniosku. Do podobnej sytuacji może dojść, jeśli planowany montaż klimatyzatora miałby odbywać się w zabytkowej kamienicy.
Zdarza się również, że wspólnota mieszkaniowa przed wydaniem zgody na montaż klimatyzacji w bloku oczekuje przedstawienia zgody pozostałych mieszkańców budynku. Ich sprzeciw może wynikać np. z obawy o oszpecenie części wspólnej budynku lub wytwarzany przez urządzenie hałas.
W sytuacji, gdy mimo zrealizowania wszystkich niezbędnych formalności nie udało się uzyskać zgody na montaż klimatyzacji w bloku, pozostaje szukanie alternatywnych rozwiązań. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji np. na zakup urządzenia przenośnego, które bez obaw można umieścić wewnątrz mieszkania. Należy jednak pamiętać, że jego działanie jest znacznie mniej efektywne i wymaga odprowadzania ciepła z urządzenia np. przez otwarte okno.
Planując założenie klimatyzacji w bloku, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, które wpływają na finalną cenę całego przedsięwzięcia. Główny koszt stanowi samo urządzenie, które należy dopasować pod kątem wydajności względem metrażu mieszkania oraz stopnia emitowanego hałasu. Niezbędny okazuje się również zakup akcesoriów potrzebnych do poprawnej instalacji zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
Sporą część kosztów związanych z montażem klimatyzacji w bloku stanowi usługa instalacji. W tej kwestii nie warto jednak szukać oszczędności i najlepiej zdecydować się na usługę sprawdzonej i doświadczonej firmy. Błędy podczas doprowadzania prądu do części urządzenia umieszczonej na zewnątrz lub łączenia poszczególnych elementów systemu mogą skutkować zmniejszeniem wydajności i skróceniem żywotności sprzętu.
Dodatkowe koszty mogą wynikać również z konieczności montażu klimatyzacji na dużej wysokości. Wiąże się to z potrzebą skorzystania z podnośnika, co automatycznie podnosi ostateczną cenę wykonania usługi.
Nasza oferta jest skierowana na całą Wielkopolskę. Wybierz miasto, w którym planujesz instalację klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, ogrzewania podłogowego lub pompy ciepła.