Temperatura w pomieszczeniach domowych i biurowych ma ogromny wpływ na samopoczucie, zdolność koncentracji, efektywną pracę, a nawet zdrowie. Latem, kiedy wzrasta, warto zainwestować w rozwiązania pozwalające ochłodzić wnętrza. Jednym z nich są klimatyzatory kasetonowe. Sprawdź, kiedy warto je wybrać. Dowiedz się także, jak działają klimatyzatory kasetonowe.
Kasetonowe klimatyzatory sufitowe to urządzenia, które montuje się w podwieszanym suficie, inaczej nazywanym kasetonowym – stąd sama nazwa wyposażenia. Umieszczenie ich w górnej części pomieszczenia ma bezpośredni wpływ na działanie sprzętu. Dzięki temu chłodne powietrze jest rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu. Efektywność chłodzenia wzrasta, chociaż spadek temperatury we wnętrzu przebiega nieco wolniej niż w przypadku klimatyzatorów ściennych.
Poza wiedzą, czym są klimatyzatory kasetonowe, warto także poznać ich budowę. Dostępne na rynku urządzenia występują w różnych wariantach. Najpopularniejsze z nich to modele typu split. Określenie to oznacza, że urządzenie składa się z dwóch jednostek:
Poza nimi ważny jest także sam główny panel klimatyzatora, a także kratka zabezpieczająca z tak zwanymi żaluzjami.
Przed wyborem klimatyzatorów kasetonowych do wnętrza warto poznać ich działanie. Nie jest to skomplikowane i wygląda bardzo podobnie jak w przypadku innych urządzeń służących do chłodzenia pomieszczeń biurowych czy domowych. Przez jednostkę wewnętrzną zaciągane jest powietrze, które trafia następnie do jednostki zewnętrznej. Tam oddaje ciepło do otoczenia i ochłodzone wraca do początkowego punktu. Stamtąd z kolei rozprowadzane jest po obiekcie. Obieg działa także w drugą stronę przy ogrzewaniu. Oznacza to, że jednostka zewnętrzna, zaciągając zimne powietrze z zewnątrz, ogrzewa je i następnie transportuje do jednostki wewnętrznej, a dopiero z niej trafia do wnętrza pomieszczeń.
Tryb chłodzenia jest podstawową funkcją, w jakie są wyposażane kasetonowe klimatyzatory sufitowe. Cykl ten włącza się automatycznie, kiedy temperatura w pomieszczeniu wzrasta powyżej pewnego poziomu. Następnie powietrze jest ochładzane tak, aby utrzymywać ją na stałym poziomie. Oprócz tego nowoczesne modele mają również dodatkowe opcje. Jest to ogrzewanie powietrza, przydatne szczególnie zimą, a także jego oczyszczanie. Druga z funkcji jest szczególnie ceniona w dużych miastach, gdzie jakość powietrza nie należy do najlepszych.
Technologia inwerterowa jest ceniona szczególnie przez osoby, którym zależy na oszczędności energii elektrycznej. W klasycznym wydaniu w urządzeniach, które ją wykorzystują, znajduje się sprężarka. Do jej zadań należy to, aby uruchomić klimatyzator, kiedy zachodzi taka potrzeba i doprowadzić do uzyskania odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Następnie zmniejsza się wydajność urządzenia, ale nie wyłącza. Eliminuje to duży pobór energii elektrycznej, który miałby miejsce przy kolejnym włączeniu. Na podobnej zasadzie działają nowoczesne klimatyzatory kasetonowe. W tym przypadku za wydajną i energooszczędną pracę urządzenia odpowiada jednak specjalny sterownik.
Klimatyzator pionowy na schodach
Klimatyzacja w sypialni - odprowadzenie skroplin
Charakterystyka klimatyzatorów kasetonowych sprawia, że urządzenia te mają wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienia się:
Ponadto urządzenia te są ceniona za cichą pracę i energooszczędność. Nowoczesne modele prezentują się natomiast bardzo estetycznie.
Kasetonowe klimatyzatory sufitowe dostępne obecnie na rynku to nowoczesne urządzenia. Charakteryzuje je więc niewielkie zużycie energii. Co więcej, zastosowanie specjalnych sterowników odpowiadających za optymalną pracę sprzętu sprawia, że nie generują one wysokich kosztów. Można więc korzystać z nich przez cały rok – latem do chłodzenia, a zimą do ogrzewania wnętrz.
Charakterystyka klimatyzatorów kasetonowych, a także fakt, że ochładzanie wnętrza w ich przypadku następuje stopniowo, wpływają na cichą pracę urządzeń. Nie należy obawiać się, że praca jednostki wewnętrznej będzie zakłócała pracę w biurze, czy odpoczynek w domowej przestrzeni.
Nowoczesne klimatyzatory kasetonowe wyróżniają się kompaktowym rozmiarem, a także wysoką estetyką wykonania. Zależnie od potrzeb przyszłego użytkownika można także zamontować różnego rodzaju maskownice – dzięki temu wyposażenie idealnie wpasuje się w aranżację wnętrza.
Chociaż zastosowanie klimatyzatorów kasetonowych ma wielu zwolenników, to urządzenia tego typu nie są pozbawione wad. Minusem w ich przypadku jest możliwość montażu wyłącznie w odpowiednio wysokich pomieszczeniach. Wynika to z faktu, że koniecznie jest stworzenie konstrukcji sufitu podwieszanego. To z kolei generuje dodatkowy koszt, którego można uniknąć w przypadku modeli ściennych.
Zastosowanie klimatyzatorów kasetonowych jest bardzo popularne. Jak wygląda jednak koszt takiej realizacji? Na ostateczną cenę wpływa koszt urządzenia, a także montaż. Wiele zależy więc od indywidualnych oczekiwań przyszłych użytkowników. Podstawowe modele klimatyzatorów sufitowych to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Na wycenę usługi specjalisty wpływa natomiast wiele czynników, m.in. typ urządzenia czy architektura budynku. Z tego względu profesjonalne firmy oferują indywidualną wycenę każdego zlecenia.
Kasetonowe klimatyzatory sufitowe, podobnie jak wszystkie inne modele, wymagają regularnej konserwacji. Ta powinna być wykonywana wyłącznie przez osoby z doświadczeniem i wiedzą na temat urządzenia. Na czym polega przebieg tej czynności? Jest to przede wszystkim oczyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Ponadto wymianie podlegają filtry, a jeżeli to konieczne, specjalista przeprowadza także odgrzybianie instalacji. Taki przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku – dzięki temu system działa prawidłowo, jest wydajny i znacznie rzadziej ulega awariom.
Charakterystyka klimatyzatorów kasetonowych sprawia, że najczęściej znajdują one zastosowanie w lokalach biurowych, obiektach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej. Takie wyposażenie spotyka się także m.in. w gabinetach lekarskich, salonach kosmetycznych, hotelach, sklepach czy lokalach gastronomicznych. Co do zasady, nie ma przeciwwskazań, aby klimatyzatory kasetonowe zamontować w domu. Nie jest to jednak rozwiązanie cieszące się zainteresowaniem właścicieli prywatnych nieruchomości.
Charakterystyka klimatyzatorów kasetonowych, sposób ich montażu i całkowity koszt instalacji – te czynniki wpływają na fakt, że urządzenia te nie cieszyły się dotychczas szczególnym zainteresowaniem właścicieli domów i mieszkań. Jeżeli jednak spełnione zostaną warunki montażu, to nie ma przeciwwskazań do tego, aby zdecydować się na takie wyposażenie. Z roku na rok na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze modele. Ich montaż jest coraz mniej skomplikowany. Opcja zastosowania specjalnej maskownicy, czyli widocznego panelu głównej, podnosi walory estetyczne instalacji. Jest więc duża szansa, że w niedalekiej przyszłości będzie to rozwiązanie idealnie dopasowane do domowych potrzeb.
Klimatyzatory kasetonowe są jednymi z najczęściej wybieranych w biurach i przestrzeniach komercyjnych. Wynika to przede wszystkim z ich efektywności. Równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza sprawia, że każda osoba przebywająca we wnętrzu czuje się komfortowo. Nie ma przy tym ryzyka, że w jednak części pomieszczenia nawiew jest zbyt silny, a do innej części wnętrza nie dociera on wcale.
Klimatyzatory kasetonowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Latem pozwalają uniknąć upałów, z kolei zimą zapewniają przyjemne ciepło. To niezawodne wyposażenie, które przy regularnej konserwacji posłuży przez długie lata.
Nasza oferta jest skierowana na całą Wielkopolskę. Wybierz miasto, w którym planujesz instalację klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, ogrzewania podłogowego lub pompy ciepła.